Nowe mieszkanie – największe wady i zalety

Nowe mieszkania konta te z rynku wtórnego to temat, który powraca jak bumerang. Z jednej bowiem strony dostajemy możliwość wygodnego zamieszkania w lokalu właściwie tuż po jego zakupie, z drugiej – unikalne rozwiązanie polegające na urządzeniu M według własnego gustu.

Rynek pierwotny – nie tylko dla bogatych

Utarło się, że mieszkania z „drugiej ręki” rzekomo kupują ci, których nie stać na zupełnie nowe lokale. To zupełnie nieprawda, zwłaszcza biorąc pod uwagę ewentualną konieczność remontu choćby części mieszkania. W takiej sytuacji teoretycznie tańszy lokal, w którym ktoś już mieszkał, wcale taki nie jest: płacimy bowiem wyższą cenę niż w przypadku nowego mieszkania, a jednocześnie wykładamy z własnej kieszeni środki na remont.

Podsumowując, zakup z rynku pierwotnego jest znacznie tańszy, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę konieczność zapłacenia za remont niektórych elementów mieszkania. W przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego (https://wroclaw.domd.pl/inwestycje) można również liczyć na opcję niewielkich modyfikacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów: gdy dom lub blok są dopiero na etapie budowy, możemy przedstawić deweloperowi swoje prośby związane z rozkładem poszczególnych pomieszczeń, kontaktów, ewentualnego przesunięcia ścian czy innego rozlokowania podpięć wodnych.

Czy zakup nowego mieszkania ma jakieś wady?

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest… remont. Choć w początkowej fazie wydaje się, że możliwość samodzielnego rozplanowania wszystkiego i zrobienia tak, jak się chce jest świetną koncepcją – bardzo szybko przychodzi zmęczenie ciągłą pracą, wybieraniem spośród (zbyt) wielu opcji i sprzątaniem.

Dobrym pomysłem jest rozłożenie choćby planowania lokum na niewielkie etapy, szczególnie gdy kupujemy mieszkanie, które w momencie zaciągnięcia na nie kredytu wciąż jest w budowie. Warto wybrać płytki oraz farby, zapisując ich nazwy i zaklepać ekipę remontową. W ten sposób, gdy przyjdzie do remontu – wszystko przebiegnie dość szybko i sprawnie – na tyle, na ile jest to możliwe w przypadku urządzania mieszkania.