Kiedy warto kupić a kiedy wynająć lokal użytkowy?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, czy korzystniejsze jest wynajęcie czy zakup lokalu na działalność firmy. Jakie argumenty przemawiają za kupnem, a jakie za wynajmem lokalu?

Kupić czy wynająć?

Jednym z ważniejszych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie przedsiębiorcy jest wybór lokalu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. Warto dużo wcześniej zastanowić się, czy korzystniejsze jest wynajęcie, czy może zakup nowego lokalu.

Zakup lokalu użytkowego dla przedsiębiorcy, który rozpoczyna prowadzenie działalności nie jest łatwym zadaniem. Banki udzielają kredytów hipotecznych, ale warunkiem bardzo często jest wysoki wkład własny ( 30 – 40%) bądź wysokie odsetki.

Lokale usługowe do wynajęcia wiążą się z mniejszymi kosztami początkowymi. W momencie podpisania umowy najmu należy liczyć się z koniecznością wpłaty kaucji, która najczęściej jest w wysokości 3 miesięcznych czynszów najmu. Ważne jest również przystosowanie lokalu do własnych potrzeb, które również często wiąże się z poważnymi wydatkami.

Lokalizacja jest najważniejsza

Nie zależnie od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na zakup czy wynajęcie lokalu użytkowego bardzo ważna jest dobra lokalizacja. Co to znaczy?

Nie tylko lokale usługowe w centrum mają szansę na powodzenie. Lokale usytuowane na osiedlach również mogą być bardzo korzystne. Prowadząc taka działalność, jak biuro rachunkowe, salon kosmetyczny bądź fryzjerski czy zakład szewski ważna jest dostępność dla klientów.

Lokale użytkowe usytuowane w uczęszczanym, widocznym miejscu, w skupisku innych działalności gospodarczych będą odwiedzane przez klientów niejako „przy okazji”. W takiej sytuacji bardzo ważne jest umieszczenie wyraźnego banera reklamowego, który wskaże klientom drogę, by trafili szybko i bez problemu.

Warto również pamiętać o miejscu parkingowym dla klientów. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który może wpłynąć na popularność usług.