Wybór mebli do jadalni – jak to zrobić?

Kompletując meble do jadalni zazwyczaj stajemy przed dość trudną decyzją: umieścić w niej ogromny stół, który pomieści ewentualnych gości czy raczej zainwestować w niewielki model, odpowiedni na co dzień? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jak urządzić jadalnię, aby była funkcjonalna i wygodna?

Nie kupuj zbyt wiele

Często mamy tendencję do gromadzenia zbędnych sprzętów. Nawet jeśli komplet 6 krzeseł był w promocji, a domowników jest dwoje albo troje – zastanów się, czy rzeczywiście są Ci one potrzebne. Na co dzień zajmują przestrzeń, a pozostają niewykorzystywane. Oczywiście, jeśli w domu jest dość miejsca, by wygodnie je przechowywać – można zakupić promocyjne krzesła, które przydadzą się gdy przyjdą goście. Jednak jeśli mieszkanie jest niewielkie – zdecydowanie lepiej jest zakupić ich tylko tyle, ile jest rzeczywiście potrzebnych w codziennym życiu, a na większe spotkania – postawić na krzesełka składane, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Stół – mały czy duży?

Na szczęście, nowoczesne stoły do jadalni nie zmuszają nas już do dokonywania tego typu wyborów. W większości modeli istnieje bowiem opcja ich wygodnego powiększania lub zmniejszania – w zależności od potrzeb.

Niektóre ze stołów posiadają wygodną opcję ukrycia dodatkowego fragmentu powiększającego pod blatem na zawieszeniu. To bardzo komfortowe rozwiązanie, jeśli nie mamy gdzie przechowywać tego kawałka stołu. Jeśli jednak jesteśmy w stanie wygospodarować kawałek przestrzeni gdzie indziej – dobrze jest to zrobić, bowiem ten element wyposażenia może zahaczać o nogi w trakcie codziennego użytkowania, powodując pewien dyskomfort.

W zależności od potrzeb, można zdecydować się na model wykonany z prawdziwego drewna lub imitującej je sklejki. Te pierwsze są znacznie droższe, jednak doskonale się prezentują i zapewniają trwałość na długie lata. Z drugiej jednak strony, dobrej jakości wyroby ze sklejki wcale nie są wiele gorsze i również świetnie wyglądają w rozmaitych pomieszczeniach. Wybór tak naprawdę jest uzależniony od budżetu oraz preferencji.