Jak wybrać najlepszy drapak dla kota?

Drapaki dla kota to świetny pomysł nie tylko w kwestii załatwienia rozrywki lub miejsca do spania, lecz pomagają również oduczyć kota drapać meble, kanapę, łóżko itd. Nikt z pewnością nie chce, aby kot podrapał mu ulubiony fotel. Kot w swojej naturze ma nawyk drapania i wyciągania się zawsze po przebudzeniu ze snu. Drapanie jest dla kota bardzo pozytywne ponieważ ściąga z pazurów zrogowociały naskórek, a same pazury robią się mniej ostre. Wybór odpowiedniego drapaka może stanowić wyzwanie, jednak opisane poniżej wskazówki powinny rozjaśnić i nakierować wszystkich przyszłych i obecnych właścicieli kotów. 

Solidny i stabilny drapak dla kota

Przede wszystkim konstrukcja powinna być stabilna, szczególnie w przypadku młodszych kotów szukających zabawy. Prawdopodobnie nikt nie chce być budzony w środku nocy przez hałas wywracającego się drapaka. Na rynku dostępne są modele z możliwością przykręcenia ich do ściany, jednak jeśli nie jest to odpowiednie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na podstawkę kociego placu zabaw. Powinna być ona cięższa od całości lub nieco szersza. Jest to szczególnie istotne w przypadku drapaków piętrowych. 

drapak dla kota

Owinięcie elementów przeznaczonych do drapania powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów takich jak sizal czy sznur. Zapewni to długie użytkowanie drapaka. 

Drapaki dla kota nie powinny zbierać kociej sierści, o co również warto zapytać przy zakupie.

Rozmiar drapaka i jego budowa

  • Mały drapak dla kota taki jak ten tutaj będzie odpowiedni w przypadku kociąt, powinien on mieć około 30-40 cm wysokości.
  • Dla większych kotów optymalnym wyborem będzie wysokość od 130 cm w górę.

Warto zwrócić uwagę na to, co sam drapak oferuje. Powinien mieć miejsce, w którym kot może się schować oraz dwa piętra, między którymi kot może skakać lub chodzić.