Halogeny sufitowe – co warto o nich wiedzieć?

Od wyboru rodzaju oświetlenia zależy, czy pomieszczenia w naszym domu będą prezentowały się atrakcyjnie, jasno i przestronnie, również wieczorem. Odpowiednie oświetlenie domu może również wpływać na nasze samopoczucie, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy do mieszkania dostaje się niewiele naturalnego światła. Rozwój technologiczny sprawił, że królujące do niedawna żarówki zostały wyparte przez halogeny lub LEDy, które pozwalają na wybór światła o różnej barwie, w zależności od indywidualnych preferencji, a przy tym są energooszczędne. Wśród różnych form oświetlenia poczesne miejsce zajmują halogeny sufitowe. Czym są halogeny sufitowe i jakie są ich zalety oraz wady? O tym poniżej.

 

Czym są halogeny sufitowe?

Żarówki halogenowe wyparły tradycyjne żarówki na dobre. Dzięki wykorzystaniu żarnika wolframowego gazów szlachetnych, halogeny świecą bardzo efektownym, przyjemnym światłem. Zasilane są one napięciem 6, 12, 24 lub 230 V.

Jaka jest różnica pomiędzy oświetleniem halogenowym, a LED-owym?

Zasadniczą różnicą między tymi dwiema formami oświetlenia jest źródło emisji światła. Oświetlenie halogenowe emitowane jest przy pomocy żarnika wolframowego, natomiast LEDy wykorzystują do tego celu diody elektroluminescencyjne. Halogeny sufitowe charakteryzują się bardzo jasnym światłem, a naświetlacze LED – maksymalną żywotnością, nawet do 35 tys. godzin. Zyskały również miano najbardziej energooszczędnych żarówek, gdyż pobierają w zasadzie znikome ilości energii w porównaniu do zwykłych żarówek.

Moc, z jaką świecą halogeny sufitowe oraz naświetlacz LED, określa jednostka zwana lumenami. LEDy, świecące identycznie jak żarówka o mocy 40 W mają od 240 do 400 lumenów. Natomiast halogen 35 W, odpowiada 490 do 700 lumenów. 

 

Halogeny sufitowe – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą halogenów sufitowych jest ich szybki zapłon. W praktyce oznacza to, że nie musimy czekać, aż żarówka rozgrzeje się, aby zacząć świecić z maksymalną mocą. Halogeny zużywają nawet do 70% mniej energii niż tradycyjne żarówki. W zestawieniu z oświetleniem typu LED, świecą z większą mocą, są więc od nich jaśniejsze.

Na rynku możemy znaleźć lampy halogenowe w różnych wymiarach i napięciach, ich wybór jest naprawdę imponujący. Jedynym minusem halogenów jest fakt, że mają nawet kilkukrotnie mniejszą żywotność niż żarówki typu LED. Podczas, gdy pierwsze świecą do 5 tys. godzin, żywotność drugich sięga nawet 35 tys. godzin.

 

Halogeny sufitowe – rodzaje i zastosowanie

Halogeny sufitowe możemy wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu – mogą stanowić ciekawe oświetlenie sypialni, kuchni lub przedpokoju lub nawet łazienki, gdyż cechuje je duża odporność na wilgoć. 

Halogeny sufitowe możemy podzielić na kilka kategorii, ze względu na rodzaj oprawy, sposób montażu lub z uwagi na sposób przeznaczenia tego typu oświetlenia. Są to: 

 

  • Halogeny natynkowe i wpuszczane – oprawa natynkowa ułatwia montaż oświetlenia, gdyż nie wymaga wiercenia otworów w suficie. Halogeny z wpuszczaną oprawą wymagają natomiast zastosowania otwornicy o odpowiedniej średnicy. 
  • Halogeny z czujnikiem ruchu lub zmierzchu – najczęściej wykorzystywane są na zewnątrz posesji. Popularne są halogeny LED, posiadające oprawy z lamp halogenowych z diodami LED. Cechuje je duża wytrzymałość na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. 
  • Halogeny ozdobne – wyróżniają się efektownymi kryształowymi zdobieniami, które uwidaczniają się podczas świecenia, a sama lampa stanowi również atrakcyjną ozdobę całego pomieszczenia.

 

 

Halogeny sufitowe – podsumowanie

Wybór lamp halogenowych jest ogromny. Różnorodne typy opraw, ciekawe systemy szynowe, umożliwiające dowolne rozplanowanie oświetlenia w pomieszczeniu, czy specjalne taśmy podsufitowe – stanowią efektowne i energooszczędne źródło światła. Warto potraktować halogeny jako główne źródło oświetlenia, aby stworzyć niepowtarzalny klimat w domu.