Ziemia do kwiatów – jak wybrać odpowiednią?

Dobór odpowiedniej ziemi do rośliny ma niezwykle istotny wpływ na jej rozwój. W wielu przypadkach jest to równorzędna nasłonecznieniu i podlewaniu. Nieodpowiednie podłoże może prowadzić do szybkiej śmierci rośliny lub jej nieprawidłowego rozwoju. Podpowiadamy, jak wybrać ziemie do kwiatów doniczkowych.

Ziemia do kwiatów – najważniejsze informacje

Wiele gatunków kwiatów posiada nieco inne wymagania co do gleby. Jednak w większości przypadków powinna być ona przepuszczalna, przewiewna i luźna. Dzięki temu korzenie roślin mają dostęp do tlenu, co umożliwia wymianę gazową. Ziemia do kwiatów doniczkowych powinna zawierać torf, który ułatwia magazynowanie wody. Na jej spodzie stosuje się keramzyt, dzięki któremu można odprowadzić nadmiar wilgoci a korzenie nie są narażone na gnicie. Nierzadko stosuje się takie dodatki jak włókno kokosowe, perlit lub piasek kwarcowy. Może to być ziemia uniwersalna lub specjalna mieszanka dedykowana konkretnym gatunków roślin.

Rodzaje podłoża do roślin zielonych

Ziemia do roślin zielonych może mieć różny skład, ale zazwyczaj jest oparta na mieszance torfu i glinki. W E-SAS wyróżniamy kilka rodzajów ziemi do kwiatów doniczkowych, a najpopularniejsze rodzaje to:

  • ziemia do paproci (pH 6-7) – jest to lekko kwaśne podłoże z dodatkiem torfu i keramzytu.
  • ziemia do sukulentów (pH 5,7-6,8) – zawiera torf, piasek kwarcowy i keramzyt, zmniejsza ryzyko gnicia korzeni kaktusów, gruboszy i podobnych gatunków.
  • ziemia do palm (pH 6-7) – zawiera dodatek perlitu, który zapewnia odpowiednią przepuszczalność podłoża.
  • ziemia do storczyków (pH 5,5-6,5) – przeważnie zawiera takie dodatki jak kora sosnowa, łupiny orzecha kokosowego oraz węgiel drzewny.

Należy pamiętać, że niedostosowanie rodzaju gleby do konkretnego gatunku rośliny kończy się równie źle, jak jej ustawienia na nieodpowiednim stanowisku lub zbyt częste podlewanie. Roślina nie mająca dostępu do pożądanych składników pokarmowych oraz wystarczającej ilości tlenu nie ma możliwości prawidłowego rozwoju, a często dochodzi do jej obumierania.