Zastosowanie sklejki liściastej i dekoracyjnej

Sklejka to materiał, który jest klejony z cienkich warstw drewna. Jeszcze do niedawna sklejka była wykorzystywana tylko do celów konstrukcyjnych. Obecnie znalazła ona duże szersze zastosowanie w wielu branżach przemysłowych.

Gdzie stosuje się sklejkę liściastą?

Sklejki liściaste produkowane są najczęściej z cieniutkich warstw drewna, które nazywane są obłogami. Na ogół dzielimy ją pod względem liczby warstw, kleju zużytkowanego do ich spojenia, a także użytego gatunku drewna. W dzisiejszych czasach sklejka liściasta jest tworzona z brzozy, olchy oraz buku. Warto podkreślić, że ten rodzaj sklejki można stosować podczas wykonywania różnych prac. Pomimo tego najczęściej sklejkę liściastą bardzo często wykorzystuje się w budownictwie, meblarstwie, szkutnictwie, a nawet w produkcji opakowań. Współcześnie z dykty buduje się podesty, schody, zawieszenia, podłogi, ściany działowe i elewacje. Jak widać, ilość rozwiązań w zakresie eksploatowania sklejek  jest bardzo duża.

Gdzie można stosować sklejkę dekoracyjną?

Niewątpliwie sklejka ze względu na swoją wytrzymałość i wygląd powinna być używana do celów dekoracyjnych. Niemniej jednak osłonienie oraz trwałość zależy w dużym stopniu od rodzaju drewna, z jakiego powstała sklejka. Sklejkę dekoracyjną można z powodzeniem zastosować w elementach dekoracyjnych wnętrz. Mianowice za pomocą tej sklejki w bardzo łatwy sposób możliwe jest przyozdobienie mebli. Sklejka dekoracyjna to świetny pomysł zbudowanie okładziny ściennej.