Lampa sufitowa w łazience – jaką wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów przy aranżacji łazienki jest oświetlenie. Pełni ono nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Istotnym elementem w oświetleniu łazienki jest oświetlenie sufitowe. Tu najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa. Czym się kierować przy jej wyborze?

Projekt oświetlenia łazienkowego

Niezbędne jest, aby w łazience oświetlenie było prawidłowo zaprojektowane. To warunek tego, aby w łazience zapewniony był odpowiedni komfort. Na rynku dostępne są różne lampy do łazienki. Kluczowa jest tu jednak lampa sufitowa. Rozwiązań jest tutaj kilka. Oświetlenie na suficie może mieć różną formę, różną liczbę źródeł światła czy różną stylistykę.

Wybór lamp do łazienki

Wybierając lampy do łazienki, uwagę zwrócić należy na ich właściwości. Przede wszystkim takie lampy muszą być odporne na wilgoć, której w łazience nie brakuje. Dlatego dobrym wyborem będą lampy o stopniu ochrony IP przynajmniej 44. Dobrze jest także wybrać lampy, które będą w sobie łączyć nowoczesność i energooszczędność. Takie połączenie stanowią diody ledowe. Cechuje je długa żywotność i zużywanie małej ilości energii elektrycznej. Bardzo ważne jest także samo światło emitowane przez lampę. W łazience najlepiej sprawdzi się ciepła i biała barwa. Wspomnieć trzeba także o liczbie źródeł światła w lampie sufitowej. W tym przypadku lampa powinna być dopasowana do aranżacji łazienki.

Plafony

Wybór lamp sufitowych jest bardzo szeroki. Dużą popularnością cieszą się plafony. To płaskie oprawy, które charakteryzuje prosta konstrukcja i forma. Dostępne na rynku plafony są bardzo różnorodne. Dlatego nie ma problemu z doborem odpowiedniej lampy tego typu zarówno do łazienki w aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej. Ważne jest, aby plafon był wykonany z dobrej jakości materiałów. Najlepiej, jeśli będzie to połączenie szkła, metalu lub tworzywa sztucznego.

Spoty

Innym rodzajem lamp sufitowych są spoty. Dostępne są w różnych formach. Wybrać można pojedynczy spot, lampę z kilkoma spotami bądź listwę. Spoty charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Tego typu lampy do łazienki świetnie pasują do modernistycznej aranżacji. Ich zaletą jest to, iż dają możliwość skierowania snopu światła na dowolny element w łazience.

Lampy wiszące

Plafony i spoty to często spotykane rozwiązania. Dobrym pomysłem może być jednak zastosowanie także lampy wiszącej w łazience. W tym przypadku często wybierana jest lampa wisząca w postaci listwy, która swobodnie zwisa nad sufitem. To dobre rozwiązanie w przypadku nowocześnie urządzonych łazienek.