Otwornica do drewna. Czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie?

Jednym z elementów, który gości niemal w każdym warsztacie stolarskim i zestawie domowego majsterkowicza, jest otwornica do drewna. To narzędzie, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie wykonać otwór w interesującej nas powierzchni. Przydają się w różnych pracach stolarskich i podczas tworzenia mebli. Otwornice mogą różnić się od siebie kształtem, ilością ząbków oraz materiałem, z którego są zrobione.

Właściwości otwornicy do drewna

Dzięki zastosowaniu otwornicy do drewna można uzyskać precyzyjne otwory. Ważnym elementem otwornicy są ząbki. W zależności od materiału, do jakiego będzie ona przeznaczona różnią się one materiałem wykonania oraz ilością. Te przeznaczone do obróbki drewna wykonane są z hartowanej stali nierdzewnej. Do drewna można również stosować uniwersalne modele zrobione z bimetalu. Istotnym czynnikiem, który wpływa na wybór odpowiedniego typu otwornicy jest też rodzaj drewna w jakim będą wykonywane otwory. Dzięki temu obróbka jest bezpieczna dla danego materiału, a wykonywane otwory są gładkie i pozbawione postrzępionych krawędzi. Najpopularniejsze są otwornice w postaci nakładek do wiertarki. Na rynku znajdziemy również niezależne modele elektryczne oraz ręczne.

Jakie zastosowanie ma otwornica do drewna?

otwornica

Otwornice do drewna stosowane są przede wszystkim do prac stolarskich. Przydają się podczas wykańczania pomieszczeń mieszkalnych oraz do remontów. Przy pomocy otwornicy można wywiercić otwory do puszek elektrycznych oraz na zamki w drzwiach. Narzędzie to przyda się też podczas wykonywania osłony na kaloryfer, otworów wentylacyjnych czy precyzyjnych obróbek elementów meblowych. Dzięki otwornicy możemy samodzielnie podjąć się wykańczania mieszkania czy prac remontowych. Znacznie ułatwia precyzyjną obróbkę drewna i pozwala zaoszczędzić czas.