Mozaika ceramiczna – jak prawidłowo układać?

Wybranie wymarzonej mozaiki ceramicznej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby prawidłowo ją ułożyć, co wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Niniejszy artykuł to doskonałe rozwiązanie właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób należy układać mozaikę ceramiczną.

Dekoracyjna mozaika dla wymagających

Bardzo popularna mozaika ceramiczna jest w dzisiejszych czasach najpopularniejszym materiałem wykończeniowym i to nie tylko do łazienki. Jej największymi atutami są nie tylko walory dekoracyjne, ale również łatwość wykańczania poszczególnych powierzchni. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie położyć mozaikę, powinny skorzystać ze specjalistycznej pomocy doświadczonych fachowców.

Co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na rynku jest kilka rodzajów mozaiki (ceramiczna, szklana, kamienna) i każdą z nich nieco inaczej się układa. Poszczególne płytki ceramiczne najczęściej tworzą gotowe wzory i ornamenty, które umieszczone są na siatce albo folii. W dużej mierze to właśnie taka konstrukcja znacząco ułatwia układanie. Mozaika ceramiczna na siatce przeznaczona jest nie tylko do pomieszczeń suchych, ale również do pomieszczeń wilgotnych. Mozaika na folii albo papierze nadaje się jedynie do mokrych pomieszczeń.

Jaka zaprawa klejowa?

Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę postawienie na porządną zaprawę klejową, która zapewni właściwe ułożenie mozaiki. Do przyklejania mozaiki ceramicznej na podłożach mineralnych doskonale nadaje się uelastyczniona zaprawa klejowa. Z praktycznego punktu widzenia warto postawić na zaprawę klejową, która umożliwia od razu klejenie i fugowanie. Godne polecenia są zaprawy cementowe, wysokoleastyczne, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Wielu producentów oferuje doskonałe zaprawy klejowe, cienkowarstwowe, które dodatkowo wzbogacone są tworzywem sztucznym.