Lampy sufitowe tuby – jak montować?

Lampy typu tuby wybierane są bardzo często jako dodatkowe oświetlenie pomieszczeń. Doskonale spełniają tę rolę. Mogą też stanowić doskonały element dekoracyjny, co więcej, oświetlać inne ozdobne miejsca pomieszczenia. Czy zamontowanie takich lamp jest trudne? Najczęściej nie, z montażem zaś poradzi sobie nawet ten, kto nie miał do czynienia z takimi pracami. Jak montować lampy sufitowe tuby?

Lampy na szynach

Wiele z tych lamp, to charakterystyczne lampy na szynach. Dzięki szynom, można je dowolnie przestawiać, uzyskując w ten sposób najlepiej dopasowane oświetlenie danego wnętrza. Montaż lamp sufitowych tub, które są zamontowane na szynach jest najprostszy, do sufitu bowiem montuje się tylko szynę. Podłączenie takiej lampy to najczęściej konieczność złączenia dwóch kabelków lampy z instalacją elektryczną. Oczywiście nie można zapominać o tym, by takie lampy montować po wyłączeniu w domu lub mieszkaniu energii elektrycznej. Ryzyko porażenia prądem podczas montażu takich lamp jest bowiem bardzo wysokie. Jeśli jest to montaż w miejscu, w którym była inna lampa, praca ta nie powinna nastręczać żadnych trudności. Gorzej, jeśli trzeba zamontować taką lampę w miejscu, gdzie nie ma instalacji elektrycznej. W tym przypadku lepiej wynająć elektryka. Doprowadzi on prąd z puszki elektrycznej do miejsca, gdzie ma być lampa i wszystko odpowiednio podłączy

Montaż pojedynczych lamp

Montaż pojedynczych lamp jest dużo trudniejszy, tym bardziej, jeśli najpierw trzeba doprowadzić instalację elektryczna do miejsca, w którym mają być zamontowane. Osoba, która ma nieco pojęcia o takich pracach, może oczywiście się ich podjąć, jednak na pewno będą to działania trudne i czasochłonne. W takiej sytuacji bowiem jest konieczność kłucia w ścianie i suficie miejsca pod przewód elektryczny, po czym niezbędne jest zagipsowanie wszystkiego i pomalowanie tak, by ściany i sufity były równe. Odpowiednie złączenie instalacji elektrycznej z lampami, wymaga wiedzy i umiejętności. Tą pracę lepiej powierzyć elektrykowi.

Lampy tuby na baterie

Alternatywą w takiej sytuacji są lampy sufitowe tuby (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-sufitowe-tuby-389.html), zasilane bateriami. Takie także są dostępne w sprzedaży. Montaż polega tylko na odpowiednim przykręceniu lampy do sufitu. Z tym poradzi sobie praktycznie każdy. Trzeba oczywiście pamiętać, że lampy zasilane bateriami mają swoje plusy i minusy. Plusem jest łatwy montaż. Minusem zaś konieczność regularnej wymiany baterii i ponoszenia wydatków z tym związanych. W niektórych przypadkach baterie można zastąpić niewielkimi akumulatorami o kształcie baterii. Takie akumulatory można podładowywać i nie ponosić koszów zakupu nowych baterii.