Koldry- na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Spokojny sen jest niezwykle ważny dla zdrowia, wpływa na nasze samopoczucie i efektywność naszych działań, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki do odpoczynku. Zdrowy sen to odpowiednie łóżko czy właściwa temperatura i wilgotność pomieszczenia. Bardzo ważna jest też odpowiednia kołdra, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę, by wybrać odpowiednią.

Rodzaje

 

Na rynku dostępne jest wiele różnych typów kołder. Najczęściej dzieli się je ze względu na rodzaj poszycia wypełnienia oraz grubość, która informuje nas jak ciepła jest dana kołdra. Dawniej najczęściej wypełniano kołdry pierzem, które dobrze reguluje temperaturę, ale niestety często uczula. Obecnie najczęściej stosuje się wypełnienie poliestrowe, które jest zarówno tanie, jak i antyalergiczne. Za bardziej luksusowe uważa się zaś kołdry bawełniane czy bambusowe.

 

Jeżeli chodzi o klasy ciepła to w Polsce najczęściej stosuje się skalę sezonową. Najlżejsze są kołdry letnie, najcieplejsze zimowe, a najbardziej uniwersalne są kołdry całoroczne.

Zalety i wady wybranych typów kołder

 

Kołdra bawełniana ma wysoką zdolność do absorbowania wilgoci, co zapewnia suchy i przyjemny sen. Dodatkowo wybór spośród dobrych jakościowo kołder bawełnianych, najlepiej posiadających certyfikat OEKO-TEX Standard 100 gwarantuje nie tylko to, że kołdra długo posłuży, ale także, że nie będzie powodować uczuleń.

 

Kołdry z pierza i puchu mają ponadprzeciętne właściwości termoizolacyjne, jednak tylko te najwyższej jakości zagwarantują brak reakcji alergicznych, zwłaszcza u dzieci. Przy czym, jeżeli chodzi o wagę i ciepło puch zawsze wygrywa z pierzem.

 

Kołdry poliestrowe są niezwykle lekkie, łatwo dostępne i tanie. Włókna takich kołder są skręcone spiralnie, by zapewnić odpowiednią elastyczność i antystatyczność. Jednak takie kołdry nie są tak ciepłe, jak te wykonane np. z puchu, dlatego poleca się je raczej jako kołdry letnie.