Czym są deszczownice i jak je wykorzystać?

Deszczownica to bateria prysznicowa montowana w kabinie, w ścianie lub na suficie. Zwykle mocowana jest na specjalnym uchwycie, który znajduje się blisko sufitu. Deszczownica gwarantuje szeroki strumień wody i pozwala na szybsze nagrzanie ciała niż w przypadku tradycyjnego prysznica. Klasyczny podział deszczownic odnosi się do metody ich montażu.

Jakie są rodzaje deszczownic?

Można wyróżnić następujące rodzaje deszczownic:

  • podtynkowe (podścienne), gdzie elementy instalacyjne umieszczone są wewnątrz ściany (za płytkami), dzięki czemu są niewidoczne, a deszczownica prezentuje się estetycznie i elegancko. Cechuje ją stała wysokość,
  • natynkowa- to klasyczne rozwiązanie, w którym wszystkie elementy są dobrze widoczne,
  • sufitowa – mocowana jest specjalnym uchwycie przytwierdzonym do podsufitki lub sufitu,
  • prysznicowa- stanowi alternatywę dla tradycyjnego prysznica. Jej zaletą jest łatwość montażu – instaluje się ją w uchwycie prysznicowym.

Głowice deszczownicy cechują się zróżnicowanymi kształtami. Dostępne są zarówno modele prostokątne, kwadratowe, okrągłe, romboidalne, jak i nieregularne. Różnią się także pod względem wielkości, liczby i wielkości otworów. Dobrej jakości modele wyposażone są w termostat, który gwarantuje wysoki komfort podczas mycia i zmniejsza ryzyko poparzenia. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej.

Jakie są zalety deszczownic?

Deszczownice nie wymagają tyle pracy, ile klasyczne prysznice ze słuchawką. Niemniej, wiążą się z większym zużyciem wody, co można regulować przy pomocy odpowiednio mniejszego ciśnienia. Regulacja strumienia wody pozwala także na wykonywanie masażu wodnego.

W modelach z szerokim zakresem regulacji można wybrać zarówno lekką mżawkę, jak i silny strumień masujący, dzięki czemu można dopasować intensywność strumienia do własnych potrzeb.