Różne oprawy stropowe

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym pomieszczeniu. Nie ma znaczenia czy jest to biuro czy salon, kuchnia czy sypialnia. Oprawa stropowa pozwala oświetlić i wyeksponować te części przestrzeni, na których najbardziej nam zależy. Zanim jednak rozplanujemy jak i gdzie rozmieścimy oświetlenie, należy się zastanowić czego oczekujemy i jakie efekty chcemy, tym samym, osiągnąć.

Co jest dostępne na rynku?

Oprawy stropowe wpuszczane, które odznaczają się tym, że montowane są równo z sufitem. Światło, które płynie z takiego źródła jest punktowe i ukierunkowane na konkretną część pomieszczenia. Jest to rozwiązanie, które można zastosować nie tylko w mieszkaniu, ale także w biurze.

Oprawy stropowe natynkowe bardzo łatwo się montuje. Wystarczy przymocować je w dowolnym miejscu na suficie. Ich zaletą jest to, że nadają się do wszystkich pomieszczeń. Z powodzeniem można umieścić je w łazience, ponieważ są zrobione z materiałów wodoodpornych. W sklepach można znaleźć oprawy dekoracyjne, których można użyć do zamontowania na meblach. Dzięki temu są nie tylko praktyczne, ale pełnią funkcję ozdobną.

Oprawa stropowa podtynkowa jest nieco trudniejsza do zamontowania niż natynkowa, ponieważ instaluje się ją głębiej, w powierzchni sufitu. Jej największą zaletą jest to, że nie wystaje i zajmuje mniej miejsca. Jeszcze szczególnie polecana w tych pomieszczeniach, w których znajduje się sufit podwieszany.

Oprawa stropowa (tu) szklana ma bardzo atrakcyjny i estetyczny wygląd. Świetnie sprawdzi się w eleganckim salonie. Zastosowanie szkła lub kryształu spowoduje, że emitowane światło będzie się pięknie rozpraszać, dając piękny efekt. Niestety, takie rozwiązania są dość drogie, ponieważ często są szlifowane ręcznie.

Jak widać, wybór jest ogromny i może się wydawać, że nie jest łatwo wybrać odpowiednią oprawę sufitową. Na szczęście w internecie jest sporo poradników, w których znajdują się praktyczne porady, a także wiele inspiracji. Planując oświetlenie należy się zastanowić nad tym, jaki efekt chce się uzyskać. Z pomocą światła można zupełnie zmienić to, jak dane pomieszczenie będzie się prezentować, np. w sypialni nie ma potrzeby instalowania wielu lamp, ponieważ jest to miejsce, które z założenia, ma intymny klimat. W przeciwieństwie do kuchni czy salonu. Tutaj światło odgrywa ogromną rolę, nie tylko praktyczną, ale także ozdobną. W jadalni można sobie pozwolić na duże, wiszące lampy, ulokowane bezpośrednio nad stołem. W tym przypadku, świetnie sprawdzą się szynoprzewody. Z ich pomocą można podłączyć kilka lamp do jednego gniazdka.