Regał na książki – jak wybrać idealny?

Każdy miłośnik literatury posiada w swoim domu spore zbiory książek. Ich przechowywanie często bywa problematyczne. Idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup regału na książki. Salony meblowe oferują jednak różnorodne modele i rodzaje takich regałów. Wybór nie jest zatem wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Zatem jak wybrać regał na książki?

Jak dobrać rozmiar regału na książki?

Regały na książki podzielić można na dwa główne rodzaje. Mowa tu o regałach wiszących oraz o stojących półkach na książki. Dzięki temu wybrać można taki mebel, który idealnie pasować będzie do wielkości i aranżacji pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Pozwala to również na dobór regału pod kątem ilości książek. W większym salonie dobrze sprawdzi się regał wiszący. Tego typu meble dostępne są w różnych stylach. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te o geometrycznych figurach. Są to okręgi czy trójkąty. Spotkać można się również z regałami o nieregularnych kształtach.

Regał klasyczny czy modułowy?

To, co różni regały klasyczne i modułowe to ich zastosowanie na różnych przestrzeniach. Klasyczne regały, czyli tzw. biblioteczki, to rozwiązanie ponadczasowe. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują w salonach. Klasyczne regały cechuje bardzo duża pojemność. Dzięki temu mogą służyć nie tylko do przechowywania sporej ilości książek, ale również i innych rzeczy, jak np. płyt DVD. Z kolei regały modułowe są bardziej uniwersalne. Z powodzeniem można je ustawić nie tylko w salonie, ale i w innych pomieszczeniach w domu. Regały modułowe pasują tak naprawdę do każdego pomieszczenia. Jest to zatem praktyczne rozwiązanie. Poza tym modułowe regały na książki są wytrzymałe i trwałe.

Gdzie ustawić regał na książki?

Ważne jest nie tylko to, jak wybrać regał na książki, ale także to, gdzie go ustawić. Oczywiście najczęściej na takie miejsce wybierany jest salon. Jednak istotne jest, aby wiedzieć, jaki model regału będzie do salonu pasował. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być regał ścienny. Pamiętać tu trzeba o właściwym doborze rozmiaru. Mowa tu nie tylko o jego wysokości i szerokości, ale również o jego głębokości. Zły wybór może sprawić, że regał nie będzie się po prostu zbyt dobrze prezentował. Dobierając regał na książki do salonu, nie można zapomnieć o kwestii materiału, z którego został wykonany oraz o jego kolorze. Pod tym względem regał musi pasować do aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu wszystko tworzyć będzie spójną całość.

O czym jeszcze pamiętać wybierając regał na książki?

Regał na książki musi się oczywiście dobrze prezentować. Przede wszystkim jednak musi być funkcjonalny. Praktyka i estetyka muszą iść tu ze sobą w parze. Oznacza to, że nie można zapomnieć także o materiale, z którego został wykonany. Dobrze sprawdzi się tu drewno. Jest to bowiem materiał wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Poza tym drewno jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Trzymając się powyższych wskazówek można mieć pewność, że kupi się taki regał, który spełni pokładane w nim oczekiwania.