Pojemnik na deszczówkę – inwestycja do domu

Dostęp do wody jest czymś niezbędnym w życiu codziennym. Większość ludzi traktuje to jako coś oczywistego, ale postępujące zmiany klimatyczne pokazują, że nie można dłużej brać tego za pewnik. Z roku na rok lata stają się coraz mniej deszczowe, a okresy dotkliwych susz wydłużają się. Trzeba zatem liczyć się z możliwymi przerwami w dostawach wody oraz z rosnącymi rachunkami. Warto zatem zainteresować się możliwościami pozyskiwania wody z innych źródeł, niż wodociągi.

Woda prosto z natury

pojemnik na deszczówkę

Zwykły pojemnik na deszczówkę jest inwestycją, dzięki której można pozyskiwać sporo wody z darmowego i naturalnego źródła. Co prawda skuteczność jest tu ściśle uzależniona od panującej akurat pogody, ale i tak stanowi to dobre uzupełnienie dla zwykłej sieci wodociągowej. Deszczówka może być wykorzystywana do różnych celów. Co prawda nie nadaje się raczej bezpośrednio do picia, ale może służyć do nawadniania ogrodu czy różnych prac gospodarczych.

Jaki pojemnik wybrać?

Pojemnik na deszczówkę może mieć różne wymiary. Większe modele są w stanie pomieścić nawet kilka tysięcy litrów wody. Oprócz tego wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje:

  • Pojemnik zewnętrzny, umieszczany nad gruntem. Często stawia się go prosto pod rynną, co pozwala na „wyłapanie” większej ilości wody i natychmiastowe wykorzystanie jej chociażby do podlewania ogrodu.
  • Pojemnik podziemny. Pojemniki takie mają znacznie większą pojemność. Gromadzona w nich woda może być wykorzystywana m.in. do spłukiwania ubikacji.