Parapet wewnętrzny. Jak go prawidłowo zamontować?
Montaż parapetu wewnętrznego wydaje się sprawą banalnie łatwą. Tak jest w rzeczywistości, jednak i przy tak prostej pracy można popełnić wiele błędów. Jak zamontować parapet wewnętrzny?
Wymiary parapetu
Parapet wewnętrzny musi być wpuszczony w boki ściany na co najmniej 3-4 centymetry i to z każdej strony. Chcąc wymienić parapety wewnętrzne, trzeba brać to pod uwagę przy ich zamawianiu. Długość parapetu wewnętrznego zawsze powinna być o tyle większa od wnęki okna. Parapet nie wpuszczony w boki ściany będzie wyglądać nieestetycznie i będzie osadzony nieprofesjonalnie.
Bardzo ważna jest też szerokość parapetu. Musi być na tyle duża, by parapet osadzić, choć minimalnie pod oknem. Musi też on wystawać poza obrys ściany. Samemu można sobie odpowiedzieć na pytanie jak bardzo powinien poza obrys ściany wystawać. Wiele osób chce mieć szerokie parapety wewnętrzne i podejmują się montażu parapetów, wystających poza ścianę nawet kilka centymetrów. Oczywiście ma to sens. Trzeba jednak brać pod uwagę jedno – w znacznej części swojej długości nie będzie on na niczym osadzony. Jeśli ktoś postawi na takim parapecie coś ciężkiego lub usiądzie, może doprowadzić do jego złamania lub zgięcia.
Montaż parapetu wewnętrznego
Sam montaż parapetu wewnętrznego nie jest trudny. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Powierzchnia, na której ma być zamontowany parapet powinna być wyrównana, parapet bowiem nie może być sposobem na zasłonięcie ubytków w otworze okiennym. Warto też pamiętać o tym, by parapet montować na właściwej wysokości od grzejnika. Jeśli grzejnika nie ma pod oknem, to rzecz jasna nie ma takiego problemu. Jeśli jest, warto wiedzieć, że parapet musi być co najmniej 15 centymetrów od krawędzi grzejnika, by nie zakłócać obiegu ciepła. Jeśli nie ma takiej możliwości, rozwiązaniem jest montaż parapetu węższego, takiego, który nie będzie hamował cyrkulacji ciepłego powietrza, które zawsze z grzejnika będzie unosić się przede wszystkim do góry.