Mieszkanie dla rodziny – rynek pierwotny, czy wtórny?
Kupno mieszkania nie jest łatwą decyzją. Jednym z podstawowych wyborów jakie należy dokonać jest to, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy z wtórnego. Na czym polega różnica? Co trzeba wiedzieć?
Kwestie podatkowe
Wybierając zakup z rynku pierwotnego inwestor nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych (czyli PCC). Wynosi on 2% wartości nieruchomości. Oznacza to, że dwa apartamenty w śródmieściu Wrocławia mogą na pierwszy rzut oka mieć taką samą cenę, ale w rzeczywistości ten z rynku wtórnego – będzie droższy. Przy zakupie mieszkania o wartości 300 000 zł, należy zapłacić aż 6 tysięcy podatku.
Wykończenie mieszkania i czas przeprowadzki

Wybierając dwupoziomowe mieszkanie w centrum Wrocławia z rynku pierwotnego musimy pamiętać, że konieczne jest jego wykończenie. Nie oznacza ono wyłącznie aranżacji wnętrz i ustawienia mebli, ale też wykonanie podłóg, położenie płytek i wykończenie ścian. To wiele pracy, która zajmuje też sporo czasu. Większość osób nie decyduje się na przeprowadzkę w czasie remontu. Zupełnie inaczej ma się sprawa z apartamentami w śródmieściu Wrocławia, które pochodzą z rynku wtórnego. Najczęściej są one wykończone pod klucz lub wymagają jedynie estetycznych poprawek. Wprowadzić się do nich można właściwie od razu po zakończeniu formalności związanych z kupnem. Trudno określić, które z rozwiązań jest lepsze. Odpowiedź jest zależna od indywidualnego gustu. Dla osób lubujących się w projektowaniu i majsterkowaniu najprawdopodobniej nada się mieszkanie z rynku pierwotnego. Osoby, które nie lubią brudu i hałasu lepiej odnajdą się w mieszkaniach z rynku wtórnego.