Całoroczne płytki tarasowe

Podczas wybierania pytek tarasowych większość inwestorów przykłada główną uwagę jedynie do tego, aby były one odpowiednio estetyczne, a kwestie ich użytkowania ograniczają jedynie do ciepłego lata. Mało który inwestor pamięta o tym, że przecież taras jest miejscem wyeksponowanym na warunki atmosferyczne przez cały rok, a to powoduje, że znajdujące się na nim płytki muszą poradzić sobie również podczas zimy. Jakimi więc cechami muszą odznaczać się płytki tarasowe, aby odpowiednio zniosły lato, ale też i zimę?

Płytki tarasowe w letnie dni

Płytki tarasowe podczas lata muszą zmagać się z naprawdę niesprzyjającymi warunkami. Większość uważa, że największym zagrożeniem dla płytek jest zima, lecz jest to błąd. Bardzo silne promieniowanie UV oraz wysoka temperatura mogą spowodować nie tylko utracenie koloru przez płytki i ich spłowienie, lecz również bardzo szybkie nagrzewanie się, co oczywiście nie będzie przyjemne dla osób, które chciałyby spędzać czas na tarasie bez posiadania obuwia.

Z tych właśnie powodów najważniejsze cechy, jakie powinny mieć płytki tarasowe pod względem użytkowania ich w lecie, to odporność na promienie UV, oraz na nagrzewanie się. Dobrze też wybrać takie płytki, które będą odporne na poślizgnięcie się na nich oraz odpowiednio twarde, żeby nie doznawały uszkodzeń, gdy coś na nie upadnie.

Podłoga na tarasie podczas zimy

Większość inwestorów podczas wybierania płytek na podłogę na tarasie bierze pod uwagę jedynie warunki letnie. Z jednej strony mają racje, ponieważ to właśnie latem, gdy jest ciepło, taras będzie używany najintensywniej, lecz nie można zapominać również o warunkach zimowych. Zima to czas silnego mrozu, wilgoci i śniegu. Powoduje to, że pytki muszą być nie tylko odpowiednio odporne na niskie temperatury, lecz również muszą posiadać bardzo niski współczynnik nasiąkliwości. W innym wypadku woda dostająca się pomiędzy płytki i w ich strukturę, podczas mrozu spowoduje pękanie płytek. Często zdarza się, że źle wybrane płytki po nawet jednej zimie nadają się tylko do wymiany, co oczywiście oznacza ogromne koszta i stratę czasu.