Wszystko na temat regulowanych futryn

Futryny są to nieruchome ramy, które montowane są na stałe. bezpośrednio w otworze w murze. Dzięki nim możliwe jest, przy pomocy zawiasów, zamontowanie skrzydeł drzwiowych. Futryny są niezbędne zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Z czego wykonane są futryny?

Futryny wykonane mogą być z materiałów różnego rodzaju. Najpopularniejsze są te drewnopochodne, z płyt MDF lub PCV. Zdarzają się także takie, które zrobione są z aluminium lub ze stali. Materiał, z którego wykonane będą te ościeżnice powinien być trwały i wytrzymały, dobrze znosić ciężar nawet bardzo masywnych drzwi. Wykończenia natomiast mogą mieć różne, z lakieru, folii albo forniru.

Rodzaje futryn

Futryny dzielą się na stałe, których szerokość się nie zmienia i na regulowane. Jest to podstawowy podział. Mogą się także dzielić ze względu na rodzaj materiałów użytych do ich produkcji oraz ze względu na swoje właściwości. Mogą być ogniotrwałe, dymoszczelne, a nawet energooszczędne. Każda z nich składa się z trzech części. Są to dwie bazy i jedna, równoległa baza do podłoża belki.

Regulowane futryny – gdzie się je montuje?

Regulowane futryny są montowane wszędzie tam, gdzie mury mają różną szerokość i trudno dopasować do nich futrynę stałą. Regulowane futryny są o wiele łatwiejsze i szybsze w montażu. Dopasowanie jej do muru, a także belki i baz jest o wiele prostsze niż w przypadku ościeżnic stałych.

regulowane futryny

Na co zwrócić uwagę montując regulowane futryny?

Przy montażu futryn tego typu bardzo ważne jest, aby właściwie dopasować jej rozmiar do grubości murów. Istotne jest również to, z czego jest ona wykonana. Regulowane futryny wykonane są przeważnie z materiałów drewnopochodnych lub z litego drewna. Takie ościeżnice są najlepsze, ponieważ mają ponadprzeciętną trwałość i nie wymagają wykończenia, czyli folii.