Wszystko na temat regulowanych futryn
Futryny są to nieruchome ramy, które montowane są na stałe. bezpośrednio w otworze w murze. Dzięki nim możliwe jest, przy pomocy zawiasów, zamontowanie skrzydeł drzwiowych. Futryny są niezbędne zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Z czego wykonane są futryny?
Futryny wykonane mogą być z materiałów różnego rodzaju. Najpopularniejsze są te drewnopochodne, z płyt MDF lub PCV. Zdarzają się także takie, które zrobione są z aluminium lub ze stali. Materiał, z którego wykonane będą te ościeżnice powinien być trwały i wytrzymały, dobrze znosić ciężar nawet bardzo masywnych drzwi. Wykończenia natomiast mogą mieć różne, z lakieru, folii albo forniru.
Rodzaje futryn
Futryny dzielą się na stałe, których szerokość się nie zmienia i na regulowane. Jest to podstawowy podział. Mogą się także dzielić ze względu na rodzaj materiałów użytych do ich produkcji oraz ze względu na swoje właściwości. Mogą być ogniotrwałe, dymoszczelne, a nawet energooszczędne. Każda z nich składa się z trzech części. Są to dwie bazy i jedna, równoległa baza do podłoża belki.
Regulowane futryny – gdzie się je montuje?
Regulowane futryny są montowane wszędzie tam, gdzie mury mają różną szerokość i trudno dopasować do nich futrynę stałą. Regulowane futryny są o wiele łatwiejsze i szybsze w montażu. Dopasowanie jej do muru, a także belki i baz jest o wiele prostsze niż w przypadku ościeżnic stałych.
Na co zwrócić uwagę montując regulowane futryny?
Przy montażu futryn tego typu bardzo ważne jest, aby właściwie dopasować jej rozmiar do grubości murów. Istotne jest również to, z czego jest ona wykonana. Regulowane futryny wykonane są przeważnie z materiałów drewnopochodnych lub z litego drewna. Takie ościeżnice są najlepsze, ponieważ mają ponadprzeciętną trwałość i nie wymagają wykończenia, czyli folii.