Zalety tunelu foliowego – dlaczego warto?

Tunele foliowe to solidne konstrukcje, jakie cechują się mobilnością. Znajdują zastosowanie w profesjonalnych produkcjach, na ogródkach działkowych, czy w przydomowym ogródku. Jakie atuty posiada tunel foliowy? Jakie daje możliwości? Na jakie wymiary tunelu postawić?

Wymiary tunelu foliowego

Wymiary tunelu trzeba dostosować do swoich oczekiwań i możliwości w danym miejscu. Tunele w sklepach online posiadają dokładny opis i charakterystykę danych, co pomoże nam dobrać najlepsze rozwiązanie. W tym przypadku istotne są wymiary. Im większy tunel, tym więcej możliwości co do uprawy roślin. Podstawowe warianty oscylują w granicach 6 m2, gdzie będziemy uprawiać jedynie podstawowe warzywa. Bardziej zróżnicowany i wyższy plon zapewnią nam konstrukcje o powierzchni ok. 10-12 m2. Oczywiście nie zapominajmy o wysokości, jaka wpłynie na naszą wygodę. Najbardziej funkcjonalne są tunele wysokie (180 cm), które dobrze utrzymują temperaturę i rzadko się przegrzewają. 

tunel foliowy

Jakie zalety ma tunel foliowy?

Tunel foliowy (https://focusgarden.pl/tunele-foliowe-c-50.html) ma szereg zalet, jakie warto docenić podczas użytkowania. Przede wszystkim zyskujemy możliwość wydłużenia sezonu wegetacyjnego o co najmniej 6-8 tygodni. Tunel ochroni rośliny przed przymrozkami wiosennymi i przed zniszczeniami w związku z pogodą. Kolejna kwestia to przyspieszenie rozwoju i wzrostu roślin, od kiełkowania, aż po wykształcenie owoców. Tunel foliowy pozwala prowadzić uprawę na danym terenie cyklu uprawowego, jaka obejmuje przedplon, plon główny i poplon. Nawet warzywa niezwykle ciepłolubne są możliwe do uzyskania. Ogrodnik może w każdej chwili kontrolować czynniki, jakie wpływają na wzrost roślin (np. wietrzenie, cieniowanie).