Praktyczne porady dotyczące obrusów

Obrus to dość prosty dodatek do stołu. Ot zwykły kawałek materiału, który ma przykryć blat. Jak się okazuje, takie niedocenienie obrusów powoduje, że ich kupienie, a później korzystanie z nich, sprawiają wiele trudności. O czym trzeba pamiętać, aby kupić dobry model? Jak wybrać obrus na stół przede wszystkim pod kątem praktycznym, lecz nie zapominając oczywiście o estetyce? Jak się okazuje, da się to zrobić.

Dlaczego wybranie obrusa jest tak ważne?

Obrus na stół nie może być przypadkowy. Jego zadanie polega przede wszystkim na ochronie blatu stołu, lecz również na tym, aby odpowiednio dobrze się całość prezentowała. Sprawia to, że taki obrus musi być naprawdę szczególnie zrobiony. Co to oznacza?

Dobry obrus na stół musi przede wszystkim być w odpowiednim rozmiarze. Nie może być za mały, ponieważ wtedy nie będzie skutecznie przykrywał całego blatu. Nie może być również zbyt duży, ponieważ zbyt mocno będzie zwisać z blatu i mógłby stanowić niebezpieczeństwo.

To jednak nie wszystko, ponieważ odpowiedni obrus musi być odpowiednio odporny na plamy, a także dawać się w prosty sposób czyścić. Nie może być zbyt śliski, ponieważ wpływać to będzie na komfort korzystania z niego. A w końcu, nie może to być obrus, który będzie się gniótł i źle układał na stole, ponieważ w znacznym stopniu zaburzy to jego estetykę. Jak zatem wybrać odpowiedni obrus kierując się tymi wytycznymi?

Jaki kształt i rozmiar?

Podstawową sprawą jeśli chodzi o wybieranie obrusów z ofert tego typu sklepów: https://witek.pl/tekstylia/obrusy/, jest zdecydowanie się na ich odpowiedni kształt, a także wymiar. Jak się to powinno robić?

Wbrew pozorom jest to najłatwiejsza rzecz do zrealizowania na drodze do posiadania idealnego obrusa. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że jego kształt musi być taki sam, jak blatu stołu. Innymi słowy, jeśli posiada się stół okrągły, obrus również taki musi być. Tak samo jeśli posiada się stół prostokątny, obrus również musi być prostokątny.

Co innego jednak wymiar. Jak już wcześniej było powiedziane, obrus nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Przyjmuje się, że zdecydowanie najlepsze rezultaty wizualne i te związane z bezpieczeństwem uzyskuje się wtedy, gdy obrus wystaje na około 25 centymetrów poza blat.

Jaki materiał produkcji?

Znacznie trudniejszą sprawą jest ta związana z zadbanie o właściwe właściwości obrusa od strony jego odporności oraz układania się na stole. Żeby to osiągnąć, musi on być wykonany z właściwego materiału. Jak taki znaleźć?

Przede wszystkim na samym początku odradza się kupowanie obrusów wykonanych z materiałów pochodzenia sztucznego. Co prawda kuszą one swoją ceną, lecz nie da się ukryć, że wszystkie cechują się bardzo poważną wadą w postaci śliskiej nawierzchni. Wśród nich znaleźć można modele, które są np. zupełnie niewrażliwe na zabrudzenia, lecz śliska nawierzchnia całkowicie je dyskwalifikuje.

Szczególnie warte uwagi powinny być zatem obrusy uszyte z naturalnych materiałów. Pośród wielu propozycji szczególnie mocno poleca się modele bawełniane, które nie tylko cechują się bardzo dobrymi właściwościami estetycznymi, lecz także są mocne i trwałe, a co więcej, dość łatwo daje się je wyczyścić.