Jakie wybrać drzwi przesuwne?
Głównym zastosowaniem drzwi wewnętrznych w domach jest rozdzielenie pomieszczeń, które mają różne przeznaczenie. Coraz częściej tradycyjne drzwi skrzydłowe zastępuje się drzwiami przesuwnymi. Rozwiązanie to służy szczególnie do małych pomieszczeń, gdzie typowe skrzydło drzwi utrudniałoby swobodę poruszania się oraz zakłócało ergonomię użytkowania.
Drzwi przesuwne do pokoju i ich zalety
Prócz oszczędnego wykorzystania powierzchni ten typ drzwi dodaje pomieszczeniom lekkości, wspomaga doświetlenie wnętrz oraz wprowadza pewną elegancję. Tradycyjny komplet oprócz skrzydła drzwiowego składa się z prowadnicy, wózków z kółkami, blokad i elementów stabilizacyjnych. Najczęściej są wykonane z drewna, płyty MDF lub tworzywa sztucznego. Rynek oferuje pełne modele, jak również z ozdobnymi przeszkleniami (przezroczystymi, matowymi albo kolorowymi). Drzwi można dobierać do standardowych rozmiarów lub zamawiać pod konkretny wymiar.
Montaż i istota układu jezdnego
Montowanie drzwi przesuwnych nie jest trudne. Należy jedynie pamiętać, że skrzydło zawiesza się na wózkach, umiejscowionych w prowadnicach (stalowych lub aluminiowych). Aby system jezdny działał prawidłowo, należy uwzględnić:
- odpowiednie miejsce montażu drzwi
- typ mocowania prowadnicy (na ścianie, suficie lub nadprożu)
- liczbę skrzydeł oraz ich ciężar.
Istnieje również możliwość schowania skrzydła drzwi w ścianie. W tym celu należy zadbać o odpowiedni mechanizm już na etapie budowy. Pozwala to na uniknięcie wielu problemów podczas montażu prowadnicy. Drzwi przesuwne zazwyczaj montuje się w ścianach działowych, które wykonane są z płyt typu regips. Podczas wznoszenia ścian w nich umieszcza się prowadnicę.