Jak wybrać wygodną umywalkę nablatową?

stojąca umywalka nablatowa

Podczas urządzania łazienki przychodzi moment, gdy trzeba wybrać umywalkę. Coraz większą popularnością cieszą się modele stawiane na blacie. Są niezwykle estetyczne i dają dużą możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni wokoło. Jednak same walory estetyczne nie wystarczą, umywalka nablatowa – https://www.ekspercilazienek.pl/umywalki-nablatowe musi przede wszystkim być wygodna.

Jak wybrać najlepszy model?

Aby umywalka była wygodna, bardzo ważny jest wybór właściwego rozmiaru. Jeżeli urządzamy małą łazienkę zasada jest prosta, należy wybrać największy model jaki się zmieści. Ze zbyt małych umywalek woda zawsze kapie na boki. Przy większych łazienkach można nawet pokusić się o zamontowanie dwóch umywalek obok siebie. Jeśli chodzi zaś o głębokość, to im większa będzie umywalka, tym może być płytsza i na odwrót.

W kwestii ergonomii bardzo ważnej jest, by górna krawędź umywalki znajdowała się na wysokości około 85-90 cm. Należy na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli umywalka ma być montowana na szafce.
Umywalki nie zawsze posiadają odpływ przelewowy, który stanowi zabezpieczenie przed zalaniem. Jeżeli często zdarza nam się zapomnieć zakręcić wodę, lepiej by wybrany przez nas model posiadał taki otwór.

Pozostałe cechy umywalki będą miały już przede wszystkim wpływ na wygląd i estetykę łazienki. A jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Między innymi materiał, wyróżnia się umywalki ceramiczne, szklane, kamienne, konglomeratowe, akrylowe czy metalowe, a nawet drewniane. Dobrze jest wybrać materiał, który współgra z pozostałą armaturą łazienkową. Podobnie bateria, musimy wybrać w jaki sposób będzie montowana, a jeśli w łazience planujemy wolnostojącą wannę, najlepiej jeśli sposób montażu baterii na umywalce jest analogiczny.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Podczas montażu umywalki należy sprawdzić, czy jej górna krawędź będzie na właściwej wysokości. Jeśli domownicy są wysocy najlepiej by umywalka nablatowa była zamontowana w górnej wartości zalecanego przedziału i odwrotnie. Bateria powinna być zamontowana około 25-35cm powyżej górnej krawędzi, a w przypadku baterii mocowanej na umywalce należy zwrócić uwagę by odległość od końca wylewki do dna wynosiła co najmniej 17cm. Ważne jest też by wszelkie linie styku z blatem oraz ścianą dobrze zasilikonować, tak by ochronić newralgiczne miejsca przed wilgocią.