Jak dobrać lampę do aranżacji pomieszczeń?

Dobór lamp to ostatni etap aranżacji wnętrza, ale ich rozmieszczenie należy zaplanować znacznie wcześniej, w momencie wykonywania instalacji elektrycznej. Dzięki temu gniazdka zostaną zamontowane w odpowiednich miejscach. Ze względu na wielofunkcyjność pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie oświetlenia centralnego i punktowego, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Jaką lampę wybrać, by wszystko grało?

Światło to jeden z głównych elementów aranżacji pomieszczeń. Za jego pomocą możemy wyeksponować ciekawe obrazy, meble lub rośliny (stosujemy wtedy światło punktowe) lub ukryć jego mankamenty (pęknięcia, nierówności ścian), które pozostaną w cieniu.
Wybierając lampę trzeba zwrócić uwagę na jej stylistykę. Nowoczesny design lamp halogenowych lub LED bez problemu będzie współgrał z nowoczesnymi mieszkaniami.

Trudniejsza jest sprawa w przypadku mieszkań w starych kamienicach. Z reguły są to mieszkania z zabytkowymi meblami, drewnianymi podłogami, ciemne. Nowoczesne lampy stanowiłyby w nich dysonans. Rozwiązaniem są stylowe lampy nowoczesne, które pozwalają na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych w połączeniu z zachowaniem odpowiedniego designu.

Gdzie kupować lampy?

Wybór jest bardzo szeroki do marketów, przez Internet, do małych pracowni rzemieślniczych. W większości marketów oferta jest bardzo podobna, różnice cenowe są niewielkie. Zaletą zakupów w marketach jest możliwość sprawdzenia jak prezentuje się włączona lampa i jakie daje światło.

W internecie oferta jest znacznie szersza, ale znalezienie ciekawej propozycji wymaga trochę czasu, przy odrobinie szczęścia można trafić na rzeczywiście unikalne egzemplarze. Naprawdę oryginalne projekty można natrafić przeglądając oferty małych producentów. Z reguły mamy wtedy gwarancję, że podobnej lampy nie zobaczymy u sąsiada.