Cena zakupu drzwi – skrzydła z ościeżnicą

Ze względu na rodzaj ościeżnic oraz zastosowanie, ich cena bywa naprawdę różna. Ościeżnice stałe ze względu na funkcje różnią się cenowo między sobą. Dokonując zakupu kompletu (skrzydła i ościeżnicy) musimy zwrócić uwagę na ich zastosowanie. Drzwi zewnętrzne (wejściowe) muszą być trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, bezpieczne, energooszczędne, estetyczne zarówno w wyglądzie, jak i w wykonaniu.

Jaka zatem jest ich cena i z czego ona wynika?

Cena tego rodzaju drzwi wynika zarówno z użytych do ich produkcji materiałów, jak również z tego, że najczęściej są to drzwi robione na zamówienie. Wynika to z różnych otworów drzwiowych oraz tego ile prześwietleń zamawiamy. Koszty podnoszą również zamki antywłamaniowe. Możemy przyjąć, że cena tego rodzaju drzwi waha się od 3 do nawet 10 tysięcy zł.

Drzwi wewnętrzne zbudowane są zazwyczaj z drewnianej ramy i okleiny, bądź drewna. Jest to materiał tańszy od tych używanych do budowy drzwi zewnętrznych. Kupujący oczekują od nich nie tylko trwałości, ale również estetyki wykonania i wyglądu wpisującego się w aktualne trendy wnętrzarskie. Tutaj można znaleźć więcej szczegółów.

Ile zatem kosztują drzwi wewnętrzne?

Ościeznica

Za drzwi wewnętrzne, w zależności od rodzaju wybranej ościeżnicy, zapłacimy od około 500 zł do 2000 zł. Wpływ na taką rozbieżność ma to, gdzie je kupujemy. Za najniższą cenę zakupu dokonamy tylko w markecie budowlanym, natomiast wyższej kwoty wymagają producenci drzwi czy stolarze. Wynika to z tego, że ci drudzy produkują komplety (ościeżnica + skrzydło) z lepszych jakościowo materiałów, a także niestandardowe rozmiary. Dłużej też poczekamy na efekt ich pracy, gdyż może to nawet wynosić 10 tygodni.

Na cenę ma również wpływ to, której opcji montażu oczekujemy. Jeżeli dokonamy go we własnym zakresie zapłacimy podatek w wysokości 23%, natomiast jeżeli dokonamy zakupu drzwi wraz z montażem pracowników sklepu, podatek ten wyniesie 8%. Jednak ważne jest to, że aby otrzymać gwarancję na zakupiony towar, sprzedawcy najczęściej wymagają tej drugiej opcji 8%.